Svarīgs ir centrs!
Kauli, muskuļi, saites, cīpslas... Cik tie ir svarīgi, un kādai jābūt attieksmei pret katru atsevišķo ķermeņa daļu un visām sistēmām kopumā?

Kauli ir mūsu balsts, muskuļi - virzītājs, bet cīpslas ir tās, kas šos abus komponentus saista kopā. Šo sistēmu sauc par kustību un balsta aparātu. No skolas mācību grāmatām jūs droši vien atceraties, ka kustību un balsta aparāts veidojas agrā bērnībā, līdz 20-25 gadiem nobriest, pēc tam visu mūžu kalpo. Kustību un balsta sistēmā pats galvenais ir mugurkauls - skeleta ass jeb skeleta centrs. Par to ir svarīgi runāt tāpēc, ka mugurkauls nosaka cilvēka stāju.

Mugurkauls sastāv no 32 vai 33 skriemeļiem [viena skriemeļa robežās var būt individuālas atšķirības]. Tas balsta visas citas ķermeņa daļas, un tam ir fizioloģiski izliekumi. Tie ir jau maziem bērniem. Pavisam mazam cilvēciņam, kurš tikko stāv kājās, mugurkauls jau ir izliekts. Augot izliekumi mainās. Pirmoreiz tie pārveidojas pirmsskolas vecumā - sešos septiņos gados, pēc tam pubertātes laikā - četrpadsmit, piecpadsmit gadu vecumā, līdz pilnībā izveidojas astoņpadsmit līdz divdesmit gados [daži autori apgalvo, ka pilnībā mugurkaula izliekumu formēšanās noslēdzas tikai divdesmit piecu gadu vecumā]. Pētījumi liecina, ka visbīstamākie augšanas periodi, kad ar nepareizu darbību var visātrāk ietekmēt un traumēt mugurkaulu, meitenēm ir sešu, septiņu, vienpadsmit un trīspadsmit gadu vecumā, bet zēniem septiņu, deviņu, trīspadsmit un piecpadsmit gadu vecumā. Šajā laikā vecākiem visvairāk jāseko bērna stājai, jāvērtē, kā viņš sēž, stāv, nes skolas somu. Bet, galvenais, jārūpējas par pietiekamu fizisko aktivitāti.

Mugurkaula veidošanās ir ļoti cieši saistīta ar muskuļu attīstību. Ja muskuļi ir trenēti, arī mugurkauls ir spēcīgs, savukārt, ja mugurkaulam ir patoloģiskas pārmaiņas, tad arī muskuļi attīstās vāji. Tas ir ļoti svarīgi. Muskuļi šajā procesā ir iesaistīti divējādi. No vienas puses, tie nosaka stāju - notur kaulus attiecīgajā stāvoklī, no otras puses - strādā dinamiski: kustina kaulus un ļauj mums pārvietoties. Diemžēl pētījumu rezultāti liecina, ka lielai daļai Latvijas jauniešu ir nepareiza stāja un vāji attīstīti muguras muskuļi.

Vislielākās atkāpes no normas puišiem un meitenēm ir 17-19 gadu vecumā: 29% zēnu un 43% meiteņu mugurkauls veidojas nepareizi. Tie ir ļoti satraucoši skaitļi.



Autore: Raisa Tarnopoļska