Spēka klase
    Spēka klase aptver vienu no plašākajiem organizēto nodarbību laukiem, ko patlaban piedāvā fitnesa tirgus. Savulaik Rīgas Tehniskās universitātes studenti veica pētījumu, lai noskaidrotu, kādas nodarbības tad ir visvairāk pieprasītas. Izrādījās - spēka klase. Varētu likties dīvaini - kāpēc? Taču tam ir pamatojums. Mūsdienās cilvēki ir ļoti noslogoti. Darbs, karjera, profesionālā izaugsme prasa tik daudz spēka, ka personīgajai labsajūtai un veselībai atliek pavisam maz laika. Un ja cilvēks ir atlicinājis brīvu vienu stundu, tad šajā laikā viņš vēlas saņemt maksimālu labumu. Viņš to vēlas sajust fiziski, un to spēj nodrošināt tikai spēka klase. Jāsaka, ka pieprasījums pēc šāda veida nodarbībām pieaug visā pasaulē. Agrāk visvairāk cilvēku apmeklēja deju aerobiku, bet tagad priekšplānā izvirzījušās jaunās, modernās spēka klases nodarbības. Klasiskā aerboika saglabājusies kā īpašs piedāvājums noteiktai cilvēku kategorijai, lai nodrošinātu programmu daudzveidību.

    Spēka klase ar katru gadu pilnveidojas, paplašinās un pielāgojas cilvēku vajadzībām. Piemēram, ļoti daudziem cilvēkiem darbs ir saistīts ar datoru. Bet tas ir saistīts ar lielu saspringumu. Iespējams, mediķi kādreiz klasificēs jaunas slimības, kas ir saistītas ar nepārtrauktu atrašanos pie dators, bet jau šodien var redzēt sekas. Nemainīgā poza un kustību trūkums atstāj iespaidu uz kaulaudiem, skrimšļiem, cilvēki izjūt nogurumu un sāpes. Darba dienas beigās viņi ir tik ļoti saspringuši, ka vajadzīgs gandrīz spēks, lai atbrīvotu un atliektu ķermeni. Cilvēki nāk uz sporta klubu un vēlas atbrīvoties no savilktas plecu joslas, mazināt osteohondrozes ietekmi, kas skārusi kakla un krūšu daļu, nostiprināt muguras muskuļus, lai kompensētu mugurkaula asimetriju. Šīs problēmas norāda uz to, ka attiecīgie muskuļi ir ļoti vāji, un tie ir jānostiprina.

    Fitnesa piedāvājums ir ļoti plašs. Ir atsevišķas spēka klases, kas vērstas tikai uz spēka attīstību. Šajās nodarbībās pēc nelielas iesildīšanās daļas, kas paaugstina ķermeņa temperatūru, lēnā tempā tiek izvingrinātas visas muskuļu grupas. Tas labvēlīgi ietekmē locītavas, palielina organisma kopējo izturību, un cilvēks iegūst papildu rezervi savām darba spējām. Šī klase palīdz arī koriģēt figūru un mazināt ķermeņa saspringumu. Taču pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti gūst nodarbības, kurās spēka treniņš apvienots ar kardioslodzi. Līdztekus muskuļu darbam pastiprināti strādā arī elpošanas sistēma, sirds un asinsvadu sistēma, uzlabojas vielmaiņa, kas ļauj samazināt zemādas tauku slānīti, un, protams, palielinās izturība. Starp citu, uzsākot treniņus, ir jānostiprina tieši vispārējā izturība. Cilvēkam vienkārši jāapgūst spēja pretoties nogurumam. Pēc tam var pilnveidot ķermeni un attīstīt spēku. Lūk, kāpēc visvairāk ir pieprasītas un piedāvātas tieši šāda tipa nodarbības: Body Sculpture, Body Toning, Fat Burning, Body Pump, Body Barbell.

    Ir pazīstamas arī specifiskas spēka programmas, piemēram, ABL - Abdominal, Buttocks & Legs, kas pievēršas sieviešu problemātiskajām zonām - gurniem, vēderam, augšstilbiem, un tās ir pieprasītas visā pasaulē. Ir vēl visdažādākās nodarbības, kur jau pats nosaukums norāda uz treniņa specifiku. Piemēram, Iron Man liecina, ka tā ir vīriešiem domāta programma, kur būs jādarbojas ar svaru stieņiem un jātrenē spēks.

    Spēka klase ir viena no daudzveidīgākajām un populārākajām nodarbībām, jo ļauj īsā laikā gūt maksimālu rezultātu. Nodarbības balstās uz tādu fizisko vingrinājumu sistēmu, kas visas muskuļu grupas sagatavo spēka un izturības palielināšanai, kā arī formas uzlabošanai. Ļoti bieži spēka klases treniņos izmanto dažādus papildlīdzekļus: stepa soliņu, hanteles, īpašu nūju [pump], gumijas amortizatorus. Nodarbības var noritēt dažādi. Ir tādi treniņu modeļi, kur sākumā paredzēta darbošanās trenažieru zālē, tad seko kardioslodze. Ievērojiet, ka jātrenējas tieši šādā secībā, jo, izpildot spēka vingrinājumus, asinis aizplūst pie nodarbinātajiem muskuļiem, un ar kardioslodzes palīdzību - klasisko vai deju aerobiku - tās var novirzīt atpakaļ no perifērijas uz centru. Ja sākumā ir aktīva kardioslodze, tad daļa, kurā seko spēka vingrojumi, parasti ir nenozīmīga. Piemēram, pusotru stundu garā nodarbībā sešdesmit minūtes aizņem kardioslodze, divdesmit minūtes - spēka vingrinājumi un desmit minūtes - stiepšanās vingrinājumi. Tiesa, proporcijas var būt atkarīgas no tā, ko vēlaties panākt. Ja jūsu mērķis ir spēka vairošana, tad kardioslodze būs tikai kā palīglīdzeklis, lai normalizētu asinsriti, savukārt, ja vēlaties palielināt izturību, pamatā būs tieši kardioslodze.



    Autore: Raisa Tarnopoļska