Sekojiet līdzi pulsam!
Ja esat nolēmis pievērsties patstāvīgām nodarbībām, tad pirmais noteikums - jums ir jāseko līdzi savai pašsajūtai. Visvienkāršāk ir kontrolēt savu pulsu. Domāju, katrs pratīs atrast miega artēriju vai, piespiežot četrus pirkstus delnas locītavai, noteikt pulsu vienā minūtē [varat saskaitīt, cik sitienu ir 15 sekundēs un pēc tam pareizināt ar skaitli 4].

Tātad jārīkojas šādi. Vispirms nosakiet pulsu miera stāvoklī - tas būs atskaites punkts. Apsēdieties, atbrīvojieties, nosakiet pulsu, tad dažas minūtes nogaidiet un pulsa noteikšanu atkārtojiet. Ir jāiegūst stabils rezultāts. Tas nozīmē, ka pulss nedrīkst būtiski mainīties, tam ir jāpaliek noteiktās robežās. Piemēram, ja pirmajā noteikšanas reizē ritms ir 50 sitienu minūtē, nākamajā tas var būt 51 vai 52 sitieni. Atšķirībai jābūt ļoti nenozīmīgai: viens vai divi sitieni minūtē.

Nākamais solis - izpildiet 20 pietupienus. Dariet to pareizi: nestāviet uz pirkstgaliem, pēdām jābūt piespiestām pie grīdas, mugurai - taisnai, ceļgalu locītavām pietupiena laikā jāveido taisns leņķis [zemāk tupties nav ieteicams, jo jūs varat traumēt ceļgalu locītavu saites]. Lai būtu vieglāk noturēt līdzsvaru, izstiepiet uz priekšu taisnas rokas. Kad tas izdarīts, daudz nekavējoties, nosakiet pulsu vēlreiz un pierakstiet rezultātu. Un tagad novērtējiet atšķirību.

Secinājumi.

Ja pulss nav ievērojami paātrinājies, jūsu veselības stāvoklis ir visnotaļ labs. Minēšu piemēru. Ja miera stāvoklī jūsu pulss ir 60 sitienu minūtē, bet pēc pietupieniem 80, tad, veicot vienkāršu aritmētisku darbību, jūs secināsiet, ka tas paātrinājies par 20 sitieniem [80 - 60 = 20]. Vai tas ir labi vai slikti? Diemžēl nav viena konkrēta skaitļa, kas liecinātu par normu. Katram cilvēkam tā ir individuāla. Trenētam cilvēkam normāls pulss miera stāvoklī ir 40 sitienu minūtē, netrenētam tas var būt no 50 līdz 100 sitieniem minūtē. Šis skaitlis ir atkarīgs no jūsu asinsvadu stāvokļa, sirds trenētības pakāpes, elpošanas sistēmas rūdījuma, kā arī no psiholoģiskās līdzsvarotības - no tā, cik esat nervozs un viegli vai grūti uzbudināms. Tāpēc vislabāko un precīzāko rādītāju iegūsiet, ja skaitļus pārveidosiet procentos.

Kā aprēķināt procentus?

Pieņemiet, ka 100% ir pulsa ritms miera stāvoklī. Tātad, ja pulss ir 60 sitienu minūtē, tad 100% = 60.

Aprēķiniet, par cik pulss ir paātrinājies pēc pietupšanās: 80 - 60 = 20.

Nosakiet procentus: X = [20 x 100] : 60 = ~33%.

Salīdziniet rezultātu!

Pieaugums līdz 30% - tas ir lieliski! Jūs esat ļoti labā fiziskā formā un varat pievērsties nodarbībām. Sāciet treniņus ar vieglu skrējienu.

Pieaugums no 31 līdz 40% - jums rūpīgi jāsagatavojas treniņiem. Nebūtu prātīgi sākt ar lielu slodzi. Palieliniet to pakāpeniski.

Pieaugums no 41 līdz 50% - diemžēl jūsu veselības stāvoklis nepieļauj straujas pārmaiņas. Ja no miera stāvokļa uzreiz metīsieties aktīvā fiziskā darbībā, organisms būs pārslogots. Padomājiet, kāds tam ir iemesls: nesen pārciesta slimība, mazkustīgs dzīvesveids, veselības problēmas... Sāciet atveseļošanos ar lēnām, bet ilgstošām pastaigām brīvā dabā un tikai tad pievērsieties aktīvākām nodarbībām.




Autore: Raisa Tarnopoļska