Pastaigu prieks
Ja jums līdzās ir parks, mežs, iespēja atrasties svaigā gaisā, tad vispieejamākā un labākā slodze ir iešana. Iet drīkst ikviens - tas ir nodarbību veids, kas atļauts jebkuram. Taču ir ļoti svarīgi iešanai izvēlēties pareizo vietu. Vislabāk, ja segums ir atsperīgs, tāpēc ideāli iet nevis pa asfaltu, bet pa mežu vai parku, kur taciņas klāj daudzgadīgs skuju un lapu segums. Šādās vietās parasti ir arī ļoti labs, attīrīts gaiss, tāpēc lēna iešana, kas pats līdzinās pastaigai, labi nostiprinās gan muskuļus, gan elpošanas sistēmu.

Atkarībā no vecuma un svara pastaigai jāilgst ne mazāk par 20 minūtēm. Tas nozīmē, ka jums ir jāiet divdesmit minūtes bez apstāšanās, un tā būs brīnišķīga slodze locītavām [nelielas amplitūdas kustības vislabāk palīdz samitrināt locītavas]. Jums būs labāks miegs, vienmērīga, ritmiska elpošana, asinis tiks labāk apgādātas ar skābekli.

Ir pierādīts, ka cilvēks, kurš vismaz reizi dienā no piecpadsmit minūtēm līdz pusstundai iet kājām, pēc mēneša izjūt reālu veselības uzlabojumu.

Ideāli būtu, ja jūs pastaigātos divas reizes dienā - agri no rīta, kad gaiss vēl ir tīrs un svaigs, un vēlu vakarā pirms gulētiešanas. Lēna un vienmērīga pastaiga ne vien labvēlīgi iedarbojas uz kauliem, muskuļiem, elpošanas un asinsrites sistēmu, bet arī uz nervu sistēmu, jo uzlabojas miegs, bet labs miegs ir vislabākās zāles pret nogurumu un spēku izsīkumu.

Pakāpeniski pastaigām jākļūst garākām. Tiek uzskatīts, ka stundu gara pastaiga ir lielisks ārstniecisks līdzeklis. Ieteicams līdz šādai stundu garai pastaigai nonākt apmēram pusgada laikā. Tātad sākumā soļojiet katru dienu pa divdesmit minūtēm, ik pēc mēneša pagariniet pastaigu ilgumu un pēc pusgada dodieties stundu garās pastaigās. Ja pastaiga ilgst vairāk par stundu, to jau var uzskatīt par treniņu.

Zināšanai!
Ir jāiet tik ātrā solī, lai tas netraucētu brīvi elpot caur degunu un nevajadzētu elpot caur muti. Parasti cilvēks sāk elpot caur muti tad, ja nepietiek gaisa, - tātad temps ir bijis par ātru.

Kā ģērbties?

Ja jums nebūs piemērotu apavu, iešana no patīkamas, ārstnieciskas nodarbes var pārvērsties par mocībām. Ejot pastaigās, izvēlieties nevis ikdienas kurpes, kurās staigājat katru dienu, bet sporta apavus, kas ir piemēroti fitnesam, skriešanai un iešanai. Svarīgi, lai apaviem būtu laba zole, kas amortizē vertikālo slodzi. Vajadzētu padomāt arī par speciālām kokvilnas zeķēm, kuras labi uzsūc mitrumu. Un, protams, jāsaģērbjas atbilstoši laika apstākļiem.

Ja dodaties pastaigā mitrā un vēsā laikā, tad noteikti jāvelk vējjaka, kas pasargās no vēja un lietus. Ja ir saule, jānosedz galva un jāaizsargā acis.

Pārbaudīts, ka vislabāk cilvēks pastaigās jūtas tad, ja viņam mugurā ir divas apģērba kārtas. Pirmā - kokvilnas, kas uzsūc sviedrus, otrā, ņemot vērā laika apstākļus, vai nu aizsargājoša, vai sildoša. Ja ģērbsieties nepārdomāti, ļoti iespējams, jūs sakarsīsiet un sasvīdīsiet vai nosalsiet un saaukstēsieties. Vēl ir ļoti svarīgi, lai uzreiz pēc treniņa jūs nokļūtu aizsargātā vietā - sēstos mašīnā, kur pārģērbtos, vai ietu uz mājām.

Vietas izvēle.

Vislabāk pastaigām izmantot mainīgu reljefu - kur nogāzes mijas ar kalnainām vietām un uzkalniņiem. Jo jūs esat veselāks, jo nogāzes un slīpumi var būt stāvāki. Ļoti labas ir paugurainas kāpas. Svarīgi, lai pārejas nebūtu asas - tas labi stiprinās pēdas un ceļgalu locītavas. Nav ieteicams pastaigāties gar jūras krastu pa irdenām smiltīm - tā būtu pārmērīga, nevēlama slodze, kas var radīt cīpslu sastiepumus un locītavu iekaisumus. Ja jūs pastaigājaties gar jūru, tad tas jādara vienīgi pa mitro un ciešo smilšu daļu.

Jautājums & atbilde.

Vai slodze ir pietiekama, ja jūs katru rītu izejat pastaigā ar suni?
Nē, jo pārsvarā tās ir desmit minūtes un pastaigājas lielākoties suns, bet saimnieks visbiežāk stāv un sliktākajā gadījumā arī smēķē. Ja jūs kopā ar suni patiešām šīs piecpadsmit minūtes ātrā solī soļojat vai lēni skrienat un esat tērpts sportiskā apģērbā, tad tas ir labi.

Vai ar soļošanu vien var nodrošināt vēlamo slodzi?
Viss ir atkarīgs no veselības stāvokļa. Ar vienām zālēm un vienu zāļu devu nevar izārstēt visas slimības. Ir cilvēki, kuri drīkst soļot tikai reizi nedēļā pa pusstundai, bet kādam varbūt jāsoļo katru dienu. Izvēloties atbilstošu iešanas režīmu, ir iespējams nodrošināt piemērotu slodzi.



Autore: Raisa Tarnopoļska