Optimālais kaloriju sadalījums
Ja iedomājamies visu kaloriju kopumu, tad apmēram 12-15% sastāda olbaltumvielas, 55-65% - ogļhidrāti un 20-30% tauki. Šie trīs komponenti dod enerģiju: organisms tos izmanto siltuma ražošanai un muskuļu darbināšanai, kā arī par būvmateriālu audu atjaunošanai. Pārliecinošs piemērs ir nagu un matu augšana un ādas lobīšanās, taču šūnu atjaunošanās un apmaiņa notiek arī tur, kur mēs to neredzam - kaulaudos un muskuļaudos.

  • Nesaistiet visas cerības vienīgi ar uzturu!
Muskuļu masa no pārtikas nerodas. Uzskatāms piemērs - cilvēks neveiksmīgi krīt un salauž kāju. Viņam uz trim mēnešiem to ieģipsē. Visus šos trīs mēnešus cilvēks, protams, kārtīgi ēd, taču, kad kauls ir saaudzis un ģipsi noņem, muskulis kļuvis vājš. Bezdarbībā muskuļi atrofējas. Lai uzturētu tos formā, ir regulāri jātrenējas.

Tiesa, ja vēlaties palielināt muskuļus [kļūt par kultūristu], līdztekus fiziskiem vingrinājumiem nepieciešama arī noteikta pārtika: uzturā jālieto daudz olbaltumvielu: gaļa, olas, biezpiens, kā arī īpaši uztura bagātinātāji.

Starp citu, uztura bagātinātāji jāpiemin arī cita iemesla dēļ. Tā ir sava veida pārtika, kas paredzēta īpašiem gadījumiem - proti, kad ar produktiem nevar nodrošināt kādas vielas pietiekamu uzņemšanu. Piemēram, ja mēs dzīvotu aiz polārā loka, organismam noteikti trūktu C vitamīna, un tad tas būtu kapsulu veidā jālieto papildus. Mūsu platuma grādos, ja pārtika ir pietiekami daudzveidīga, ir iespējams uzņemt visu nepieciešamo. Cits jautājums, ka šādas daudzveidības nodrošināšanai ir nepieciešams laiks. Situācijā, kad laika nav, uztura bagātinātāji var būt labs palīgs.

Ņemsim atkal piemēru. Apmēram, četrdesmit gadu vecam vīrietim, kurš daudz smēķē, maz kustas un ir pastāvīgā stresā [priekšnieka tips], vajadzētu papildus lietot lašu eļļu vai mencu aknu eļļu, kas satur omega-3 taukskābes, jo viņa vājā vieta ir asinsrites sistēma. Savukārt sievietēm, kurām tuvojas hormonālās krīzes periods, vislielākā problēma ir osteoporoze - kalcija izskalošanās no kauliem. Tad lieliski uztura bagātinātāji ir kalcija preparāti.

Protams, uztura bagātinātāji nevar aizstāt pašu pārtiku. Mēs nevaram ēst pulverīšus un cerēt uz brīnumiem, ka tā varētu iemantot ideālu svaru un veselību. Turklāt ir aplami sev laupīt baudu, ko sniedz ēdiens.




Autore: Raisa Tarnopoļska