Ko piedāvā fitnesa tirgus?
    Patstāvīgajiem treniņiem ir būtiska priekšrocība - jūs pats sev esat saimnieks un pats nosakāt treniņa ilgumu, slodzi, intensitāti, pats izvēlaties vietu un treniņa veidu. Bet atzīsimies godīgi - pašam ir grūti saņemties regulāriem treniņiem. Ja ir slikts vai, gluži otrādi, ļoti labs laiks, tad ir ārkārtīgi grūti atteikties no bezrūpīgas atpūtas vai atrauties no patīkama darba un doties, piemēram, skriet pa mežu. Cilvēks pēc būtības ir slinks, un viņam vajadzīgs kāds, kas vadītu, profesionāli konsultētu un ļautu uzturēt labu formu un veselību.

    Tāpēc tiek organizētas nodarbības. Tās piedāvā visi mūsdienu modernie sporta klubi, medicīnas un fitnesa centri. Kādas ir organizēto treniņu priekšrocības? Pirmkārt, jau atnākot uz sporta klubu, cilvēks redz piedāvājumu: jums uzreiz ir skaidrs, kam var pievērsties no rīta, kam pusdienlaikā un kam - vakarā. Tātad var izvēlēties, kurā dienas laikā trenēties. Otra lieta - jūs varat pielāgot sev vēlamo fizisko slodzi. Fitnesa klubi piedāvā dažādas grūtības pakāpes nodarbības: gan vienkāršas, ikvienam pieejamā līmenī, gan sarežģītas - tādas, kas prasa iepriekšēju fizisku sagatavotību. Tātad jūs varat izvēlēties sev vēlamo nodarbību intensitāti. Visbeidzot jūs saņemat informāciju, kā izveidot savu individuālo treniņu programmu, kā savstarpēji kombinēt nodarbības - to izskaidro pieredzējuši un profesionāli sagatavoti treneri. Turklāt, kas nav mazsvarīgi, kopā ar dozētu, profesionāli organizētu fizisko slodzi jūs iegūstat arī zināšanas par pareizu uzturu, uztura bagātinātājiem un citu ar veselīgu dzīvesveidu saistītu informāciju. Citiem vārdiem, atverot jebkura mūsdienu fitnesa centra durvis, jums paveras visplašākais iespēju spektrs. Paskatīsimies, ko konkrēti tas ietver.

    Progammu piedāvājums

    Kardioklases.
    Kā izvēlēties, kuras nodarbības apmeklēt? Es ieteiktu vadīties pēc trim kritērijiem: nodarbību ilguma, sarežģītības un intensitātes. Fitnesā ir vairākas klases, un katrai ir savi mērķi. Mūsdienu klubi piedāvā dažādus treniņu variantus. Piemēram, ja jūs esat pietiekami komunikabls, kādreiz esat dejojis, trenējies kādā sporta veidā [piemēram, mākslas vingrošanā], esat aktīvi apmeklējis diskotēkas, tad, iespējams, jūs interesēs aerobikas nodarbības. Pēdējo desmit gadu laikā to piedāvājums ir ievērojami mainījies. Jūs varat apmeklēt klasisko aerobiku, deju aerobiku, aerobikas spēka klases, grupas, kurās nodarbību programmas tiek veidotas, ņemot vērā apmeklētāju vecumu, vēl ir izturības klases, arī atveseļojošas programmas. Apskatīsim visu pēc kārtas, bet sāksim ar klasisko aerobiku.

    Aerobikas intensitātes līmeņi [fitness level]

    Super Low - ļoti zems. Šajās nodarbībās nav palēcienu, nav vertikālas slodzes. Šo līmeni vēl apzīmē ar vārdiem non impact, kas nozīmē, ka balsts ir uz abām kājām.
    Low - zems. Šāda līmeņa nodarbībās ir nelieli palēcieni, īpaši augstu neatraujoties no zemes.
    Mid vai High / Low - vidējas intensitātes nodarbības. Tajās ir gan palēcieni, gan lēcieni, gan arī skriešana un soļošana.
    High - augsta intensitāte. Treniņa laikā ir ne vien palēcieni un nelieli lēcieni, bet arī augsti lēcieni, asas kustības, jāveic augstas piruetes, vērienīgi pagriezieni, plaši jāpārvietojas pa telpu. Augstas intensitātes nodarbībās ir sarežģīta kustību koordinācija.
    Super High - ļoti augsta intensitāte. Viss iepriekšminētais tiek piedāvāts ātrā tempā un ar daudziem atkārtojumiem.

    Zināšanai!
    Visi šie līmeņi - vidējs, augsts un zems - ir ieviesti tādēļ, lai cilvēks sevi kritiski novērtētu un izvēlētos to, kas atbilst viņa spējām. Tas attiecas ne vien uz mūzikas pavadījumu un tempu, bet arī uz līdzekļiem, kādus treneris izmanto nodarbībās.

    Power Hi-Low - klasiskā aerobika ar viegli apgūstamām kustībām. Katras nodarbības beigās - spēka vingrinājumi un vingrinājumi muskuļu relaksācijai. Vidējas slodzes nodarbība.
    Cardio Jam - aerobika ar paaugstinātu kustību koordinācijas pakāpi. Katras nodarbības beigās - stiepšanās un relaksācijas vingrinājumi. Nodarbība piemērota augstam sagatavotības līmenim ar apgūtiem aerobikas soļu pamatiem.
    Latina - aerobika ar latīņamerikas deju elementiem un atbilstošu mūziku.

    Kā izvēlēties?

    Lielu slodzi var nodrošināt arī viszemākās intensitātes nodarbības. Nedomājiet, ka Low intensitātes aerobikā jūs laiski pavadīsiet laiku. Muskuļi tāpat tiks nodarbināti, tikai jūs tiksiet pasargāts no vertikālās slodzes, kas ir kaitīga šādos gadījumos:
    • Ja ir osteohondroze kakla, krūšu vai jostas rajonā.
    • Ja esat saaukstējies un liela slodze konkrētajā brīdī nav vēlama.
    • Ja starp treniņiem ir bijis ilgs pārtraukums.
    • Ja nesen bijusi grūtniecība.
    • Ja jums ir cienījams vecums.

    Pareizi ir darīt tā

    Ideāli ir sākt treniņus ar viszemākās intensitātes nodarbībām, tad pakāpeniski pāriet uz augstāku līmeni, lai gan var arī netiekties uz visaugstāko intensitāti, bet sākt ar zemāko un tad trenēties vidēja līmeņa nodarbībās. Statistika liecina, ka lielākā daļa cilvēku izvēlas tieši vidēja tempa aerobiku, bet augsta intensitāte un ļoti sarežģīta horeogrāfija patīk tikai retajam. Tas ir saprotams, jo vidējas intensitātes nodarbībās nav īpaši jāatceras kustības, nav jāmobilizējas sarežģītiem, asiem pagriezieniem un palēcieniem, toties var nodrošināt ļoti labu slodzi.



    Autore: Raisa Tarnopoļska