Ko ietver nosaukums?
    Body Sculpture ir atveseļojošā programma, kas piemērota cilvēkiem, kuriem spēka aerobikā nav lielas pieredzes. Šī programma ļauj pakāpeniski sagatavot ķermeni, pielāgoties spēka vingrinājumiem, jo nodarbībās netiek izmantoti papildu līdzekļi - kustības ir vienkāršas, un tās var izpildīt bez īpašas sagatavotības. Savukārt to, ko cilvēks var izpildīt bez grūtībām, viņš var atkārtot vairākas reizes un ar lielāku intensitāti. Tātad raksturīgākā šīs programmas īpašība ir spēja intensīvi, daudzas reizes pēc kārtas atkārtot vingrinājumus noteiktām muskuļu grupām. Efektivitāte ir ļoti augsta, jo nav jādomā par kustību izpildījumu, tikai jāseko līdzi vajadzīgajam tempam. Ir pierādīts, ka sarežģīta kustību tehnika samazina intensitāti.

    Body Toning galvenais mērķis ir piešķirt muskuļiem tonusu. Šeit izmanto hanteles un stepa platformu, tas nozīmē, ka nodarbības ir daudz sarežģītākas. Kustības ar hantelēm prasa lielāku uzmanību, papildu slodze ir rokām, ķermeņa augšdaļas muskuļiem, krūšu un muguras muskuļiem, savukārt stepa platforma palielina slodzi kāju muskuļiem un ķermeņa apakšējai daļai. Lai gan vingrojumi nav sarežģīti, kustības, kas vienlaikus jāizpilda gan ar rokām, gan ar kājām, prasa lielāku uzmanību, labu ritma izjūtu un iepriekšēju sagatavotību. Iesācējiem šīs nodarbības nav piemērotas. Taču minētie faktori nodrošina vingrojumiem lielāku efektivitāti. Ar šo programmu var ātrāk sasniegt rezultātus un piešķirt tonusu visām muskuļu grupām.

    Body Condition klasi mēdz saukt arī citādi, bet nodarbību būtība - nodrošināt labu kondīciju visam ķermenim. Šeit nav izteiktas kardioslodzes, viss laiks tiek veltīts mērķtiecīgai noteiktu muskuļu grupu izstrādei. Vingrojumus izmanto dažāda smaguma papildelementus, un tas ļauj palielināt spēku, piešķirt muskuļiem tonusu un izveidot skaistu muskuļu reljefu. Nodarbības ir nedaudz monotonas, tajās nav jautrības un draiskulības dzirksts, kāda raksturīga deju aerobikai, taču tās ļauj koriģēt figūru. Ar šo programmu var lieliski papildināt kardioslodzi, piemēram, peldēšanu, skriešanu, nodarbības uz baikiem.

    Body Barbell un Body Pump ir divas jaunākas paaudzes spēka klases. Šo programmu specifika saistīta ar papildlīdzekļiem, ko izmanto nodarbībās - vingrojumi jāizpilda ar gumijotu stieni. Turot stieni uz pleciem, var simetriski attīstīt ķermeņa augšdaļu - plecu, muguras, krūšu muskuļus, taču, tā kā stieņiem ir dažāds svars [var izvēlēties no 2 līdz 7 kilogramiem], ir iespējams pilnvērtīgi noslogot visu ķermeni - arī vēdera, kāju un sēžas muskuļus. Pateicoties šai dažādajai slodzei, Body Barbell un Body Pump ir ļoti populārs un izplatīts visā pasaulē. Cilvēki var izpildīt vienādus vingrojumus, bet izmantot katrs savai sagatavotībai, vajadzībām un noskaņojumam atbilstošu nūju. Vienīgā atšķirība starp pump un barbell - pirmajam svars ir stacionārs, otrajam - maināms, piestiprinot nūjas galiem papildu smagumu.

    Specifisks piedāvājums

    Pēdējos gados izveidojušās arī tādas klases, kur uzmanība tiek pievērsta nevis visam ķermenim kopumā, bet kādai konkrētai problēmzonai. Zināms, ka sieviešu galvenās problēmzonas ir vēdera muskuļi, gurni, dibens un kājas. Lai tām varētu veltīt uzmanību, sākotnēji kardioprogrammām izveidoja papildinājumus ar nosaukumu Upper Body un Low Body. Tas nozīmēja, ka šajās nodarbībās uzmanība tika pievērsta vai nu tikai ķermeņa apakšējai daļai vai augšdaļai [vienā nodarbībā jebkurā gadījumā nevar efektīvi aptvert pilnīgi visu ķermeni]. Vēlāk izveidojās atsevišķas klases, kurās ar dažādiem līdzekļiem, kādi ir konkrētā kluba rīcība, treneris cenšas panākt rūpīgu ķermeņa augšdaļas vai apakšdaļas muskuļu izstrādi. Piemēram, trenējot vēdera muskuļus, tiek aptverti vēdera sānu daļas muskuļi un muguras muskuļi, kas ļauj iegūt gludu vēderu, skaistu vidukli un spēcīgu muguru, kas notur visu ķermeni. Nodarbības laiks - 45 vai 50 minūtes - tiek veltīts tikai un vienīgi šim mērķim.

    Abdominal, Buttocks & Legs uzmanība tiek pievērsta iegurņa muskuļiem, kas veido dibenu un gurnu mugurējo virsmu. Cik plašs ir spēka klašu piedāvājums, - tas atkarīgs no katra konkrētā sporta kluba, taču šādas iespējas ļauj cilvēkam labāk kombinēt pašam savu programmu. Piemēram, sākumā viņš var apmeklēt tikai kalanētiku un kardioklases, tad pakāpeniski pievērsties spēka vingrinājumiem, bet vēlāk izstrādāt programmu atsevišķām muskuļu grupām.

    Jautājums & atbilde

    Vai, trenējoties spēka klasē, var palielināt muskuļus?
    Treniņu mērķis ir uzlabot muskuļu tonusu. Lai tos būtiski palielinātu, nepieciešamas citas nodarbības, kurās noteiktā režīmā jādarbojas ar īpašiem trenažieriem, turklāt tas jādara ļoti lēni un jāizmanto liels svars. Uzreiz pēc nodarbības jālieto speciāli uztura bagātinātāji, kas darbojas kā būvmateriāls. Ar citiem paņēmieniem muskuļu masu palielināt nav iespējams.

    Vai aerobikā var atbrīvoties no liekajiem kilogramiem?
    Nenoliedzami. Turklāt atbrīvoties no tauku uzkrājumiem var ļoti ātri, jo organisms tauku kompenentus izmanto kā enerģijas depo. Darbojoties sporta zālē, jūs saņemat enerģiju no asinīm un ogļhidrātu krājumiem, taču šie ogļhidrātu uzkrājumi nav lieli. Ilgstoši strādājot, organismam jāmeklē enerģija citur, un tas ķeras pie tauku šūnām. Kad iztukšotas tauku rezerves, par enerģijas ieguves avotu tiek izmantotas olbaltumvielas. Zinot šo procesu, pirms treniņa var neēst ogļhidrātiem bagātu barību, lai organisms uzreiz "ķertos" pie liekajām taukvielām, vai - otra iespēja - apmeklēt tik intensīvas nodarbības kā Body Bike un intervālā spēka klase, kur nepieciešama tik liela enerģija, kā tas ieguvē noteikti tiek izmantotas tauku rezerves.

    Kurš palīglīdzeklis ir labāks: nūja, hanteles vai gumijas amortizators?
    Nav labāku vai sliktāku vingrošanas palīglīdzekļu. Tieši tāpat kā vienu un to pašu rezultātu var iegūt ar dažādiem vingrojumiem [piemēram, lai trenētu bicepsus un tricepsus, var saliekt un atliekt rokas jeb, tautas valodā sakot, pumpēties, bet var pievilkties pie stieņa], tā arī vienlīdzīgu slodzi var nodrošināt ar dažādiem palīglīdzekļiem: gan ar nūju, gan hantelēm, gan gumiju. Kas ir svarīgi - jāņem vērā jūsu veselības stāvoklis un sagatavotības līmenis. Piemēram, netrenētam cilvēkam ir daudz vieglāk cilāt hanteles nekā stiept gumijas amortizatoru. Tieši tāpēc ir tik plašs piedāvājums - lai katrs varētu izvēlēties sev atbilstošāko.

    Zināšanai!
    Spēka klasē nav zemas intensitātes nodarbību - tās ir tikai vidējas vai augstas, turpretim kardioklasē var izvēlēties visu trīs līmeņu nodarbības. Fitbolam, kas pieder pie atveseļojošā fitnesa, mēdz būt tikai zema intensitāte.

    Trenējoties nav ieteicams aprobežoties vienīgi ar spēka klasi vai kardioklasi, bet gan variēt abu veidu nodarbības. Ja, piemēram, sporta zāli apmeklējat divas reizes nedēļā, tad vienu reizi vēlams veltīt spēka vingrinājumiem, bet otru reizi izvēlēties aerobikas nodarbības. Regulāri treniņi spēka klasē uzlabos muskuļu elastību, nostiprinās saites un kaulus, bet aerobikas nodarbības stiprinās plaušas, sirdi un asinsvadus.



    Autore: Raisa Tarnopoļska