Kas ir pareiza stāja?
Esam dzirdējuši, ka par cilvēku saka: viņam ir jauneklīga gaita, sportiska stāja, par sievietēm - balerīnas graciozitāte, bet bieži arī - vecišķa gaita, nožēlojama stāja. Profesors Viesturs Boka ir sacījis, ka pēc stājas un ārējām pazīmēm mēs vērtējam cilvēku kopumā. Ja viņam ir pareiza, stalta stāja, izkopta valoda, ja viņš ir erudīts savā profesijā, tad šāds cilvēks pelna apkārtējo atzinību un iegūst autoritāti. Savukārt, ja pirmā pazīme - stāja - ir nepareiza, pārējām pozīcijām jābūt vēl vairāk izkoptām, lai vizuālo iespaidu kompensētu. Ārsti atzīst, ka Latvijā pārāk maz cilvēku domā par pareizu stāju. To var secināt arī pēc daudzo liekā svara problēmu un mugurkaula deformāciju gadījumu skaita, un te atkal jārunā par pareizu dzīvesveidu un fiziskām aktivitātēm. Nepareiza stāja parasti nav iedzimta patoloģija, tā veidojas vidē, kurā cilvēks dzīvo un attīstās.

Pievērst uzmanību pareiziem mugurkaula izliekumiem

Aplūkosim, kā stāja tiek raksturota no zinātniskā un no anatomiskā viedokļa. Teorētiski mēs visi saprotam, kas ir pareiza un kas - nepareiza stāja, bet kas to nosaka? Atbilde ir šāda - mugurkaula veselība. Precīzāk - fizioloģiskie izliekumi, kas nepieciešami, lai cilvēks spētu normāli funkcionēt. Ja ir kādi traucējumi - izteiktāki izliekumi vai to nav vispār, tad cilvēkam stāja ir nepareiza.

Kāpēc pareiza stāja ir tik svarīga? Ārējai pievilcībai, protams, ir liela nozīme, taču par stāju jārūpējas galvenokārt veselības dēļ, jo pareizi attīstīts mugurkauls ļauj pareizi un pilnvērtīgi funkcionēt visām pārējām ķermeņa sistēmām. Ja, nepareizi sēžot vai nepareizi nesot skolas somu, bērnam rodas nepareizs mugurkaula izliekums, tas nenozīmē vienīgi to, ka viņam viens plecs ir augstāks par otru, kas neglīti izskatās. Tas nozīmē to, ka pieaugušā vecumā viņu gaida nopietnas veselības problēmas. Sievietēm tie var būt sarežģījumi grūtniecībā [problēmas ar bērna iznēsāšanu], deformētais mugurkauls var radīt fizisku nogurumu, apgrūtināt tādu elementāru un ikdienišķu darbību kā automašīnas vadīšanu. Sliktākajā gadījumā tas var traucēt profesionālu pienākumu izpildi. Bērnībā radot draudus mugurkaula deformācijai, cilvēks apzināti sevi nolemj neveselībai - atsakās no iespējām pilnvērtīgi strādāt un atpūsties.

Nepareizas stājas veidošanās ir saistīta arī ar muskuļu vājumu, un to provocē ne tikai sēdēšana salīkušā pozā, bet arī aplams ēšanas režīms, skābekļa trūkums [maz laika pavadīts svaigā gaisā], pārmērīgi mīksta gulta un slikts apgaismojums mācību un darba vietā. Visi minētie faktori var veicināt mugurkaula deformāciju. Ir vēl viens apstāklis, kas to ietekmē - kustību aktivitāte. Ja bērnībā cilvēks ir vājš un bieži slimo, vecāki intuitīvi viņu sargā no kustībām, baidoties, ka tās varētu bērnam kaitēt. Patiesībā ir gluži otrādi. Vecākiem, kuriem rūp savu bērnu nākotne, kuri grib redzēt viņus veselus un laimīgus, ir jāatrod iespēja bērnus fiziski nodarbināt, un vislabāk - profesionāla trenera vadībā.



Autore: Raisa Tarnopoļska