Kā kontrolēt savu svaru?
Sāksim ar pašu visvienkāršāko metodi - vizuālo novērtējumu. Noģērbieties, nostājieties pie spoguļa un izpētiet, kurās vietās jūsu augumā būtu nepieciešamas korekcijas. Šeit gan ir jāuzmanās no salīdzinājuma ar modes ideāliem. Pēc tiem tiekties ir aplami, jo katram ķermenim ir savas īpatnības.

Otrs variants - izmērīt ādas kroku. Saņemiet ādu kopā ar zemādu [vislabāk - lāpstiņu rajonā] un salīdziniet to ar sērkociņu kastītes skaldnēm. Ja ādas kroka ir plānāka par sērkociņu kastītes šaurāko skaldni - jums par lieko svaru nav jāuztraucas; ja tā atbilst vidējās skaldnes platumam - varat uzskatīt, ka tie ir "skaistuma tauciņi", kas patīkami nogludina formas; bet, ja jūsu ādas krokas biezums pārsniedz trešās, visgarākās skaldnes izmēru, tad gan jādomā par problēmas risinājumu.

Visobjektīvākos rādītājus var iegūt pie speciālista, kurš ar kalipera vai elektriskā impulsa aparāta palīdzību var precīzi noteikt tauku daudzumu ķermenī. Normatīvi ir šādi: vīriešiem normāls tauku daudzums veido 8-18% no kopējā ķermeņa svara [no 18% līdz 24% ir lieks svars, vairāk par 24% - aptaukošanās], savukārt sievietēm norma ir 17,5-25% no kopējā ķermeņa svara [līdz 30% ir minētie "skaistuma" tauciņi, bet virs 30% - aptaukošanās]. Šādus mērījumus veic daudzos veselības centros un medicīnas iestādēs, piemēram, Latvijas Diētas ārstu asociācijas Uztura laboratorijā, Diplomātiskā dienesta medicīnas servisa centrā, Veselības centrā 4 un citur.Autore: Raisa Tarnopoļska