Kā jāizskatās labai stājai?
Parunāsim par to, kādai jābūt pareizai stājai. Apskatiet savu bērnu profilā, no mugurpuses un no priekšpuses. Novērtējiet kakla, jostas un krūšu izliekumus. Tiem ir jābūt līdzsvarā, neviens nedrīkst būt īpaši izteikts. Galvai jābūt paceltai un jāstāv taisni, tā nedrīkst liekties uz sāniem vai izvirzīties uz priekšu. Pleciem jābūt vienā līmenī un vērstiem uz aizmuguri, krūtīm - uz priekšu. Ja krūšu daļa ir ieliekusies, bērns jāpārbauda speciālistam. Skatoties no mugurpuses, lāpstiņām jābūt piespiestām pie krūškurvja. Tās nedrīkst izspiesties kā spārni vai novietoties asimetriski - viena augstāk, otra zemāk. Skatoties no priekšpuses, bērnam nedrīkst izvirzīties vēders. Un paskatieties arī uz kājām! Tām jābūt taisnām. Ja kājas ir izliektas "o" vai "x" burta veidā, tas norāda uz stājas deformāciju, kas steigšus jālabo [to var izdarīt!].

Novērtējiet arī savu stāju. Nostājieties pie sienas: kājas kopā, pēdas nedaudz izvērsiet uz āru, papēžus, dibenu, abas lāpstiņas, plecus un pakausi piespiediet pie sienas. Kaklam jābūt taisnam, elkoņiem cieši piespiestiem pie sāniem. Šādai jābūt jūsu dabiskajai stājai. Ja minētajā pozā ir grūti nostāvēt [tā var būt, ja ir palielināta ķermeņa masa], tas var liecināt par atkāpēm no normas. Protams, to, cik tās izteiktas, var noteikt vienīgi speciālists, tāpēc vislabāk konsultēties ar ortopēdu.

Risinājums - vingrošana.

Ko darīt, kad noskaidrots, kā ir mainījusies stāja? Ir jāizvēlas kustības, jo vienīgais, kas uzlabo stāju, ir piemērota fiziskā slodze.

Mugurkaulam kā nevienai citai struktūrai ir nepieciešama vingrošana. Mugurkaula izliekumus var koriģēt. Ne tikai apstādināt deformācijas turpmāko attīstību, bet daļēji pat labot defektus. Pusaudžu vecumā kustību un balsta sistēma ir ļoti trausla, tāpēc to viegli var deformēt un iegūt nepareizus izliekumus. Bet ar mērķtiecīgu darbību tos lieliski var koriģēt. Trīs, četru mēnešu laikā, regulāri vingrojot, stāju var uzlabot.

Ārstnieciskos nolūkos specifisko jeb koriģējošo slodzi sauc par koriģējošo vingrošanu. Ja cilvēkam ir stipras atkāpes no normas, viņam iesaka nodarboties ar koriģējošo peldēšanu. Baseinos strādā īpaši speciālisti, kuri ar speciāli izstrādātas kustību programmas palīdzību, kad, cilvēkam guļot uz ūdens, mugurkauls ir pilnībā atbrīvots, ļauj izpildīt vingrojumus, kas atšķirīgi nodarbina ķermeņa labo un kreiso pusi. Šī kustību programma izstrādāta, lai ļautu attīstīt muskuļus līdz pakāpei, kurā mugurkaula deformācija tiek stabilizēta. Rīgas Tehniskajā universitātē esmu strādājusi ar studentiem, kuriem bija izteiktas stājas izmaiņas: iedzimti defekti, spēcīga skolioze un kifoze, no kuras pilnībā atbrīvoties diemžēl nevar. Studenti divreiz nedēļā nāca uz baseinu [nodarbības ilga pusotru stundu], bija ārkārtīgi centīgi, ļoti precīzi izpildīja norādījumus, un četru gadu laikā viņiem izdevās attīstīt tādu muskulatūru [tiesa, jaunieši vēl papildus nodarbojās arī trenažieru zālē], ka viņu stājas defekti tika pilnībā noslēpti. Viņu muskuļi bija tik harmoniski attīstīti un ideāli balstīja mugurkaulu, ka par nepareizajiem izliekumiem nevarēja pat iedomāties. Turklāt viņi nejuta diskomfortu. Tie bija jauni, skaisti, veseli cilvēki. Un, jāatzīst, kad viņiem līdzās nostājās kāds sākotnēji vesels, bet netrenēts jaunietis, mani studenti izskatījās daudz pārliecinošāk. Nevar cilvēkam atdot to, ko viņš dažādu iemeslu dēļ ir zaudējis, bet slimību var fiksēt, nevēlamo progresu var nepieļaut vai apturēt, un turpmāk cilvēks var dzīvot ilgu, pilnvērtīgu dzīvi.

Svarīgi!
  • Slikta stāja nav iedzimta patoloģija, tā veidojas vidē, kurā cilvēks dzīvo un pilnveidojas.
  • Nepareizi mugurkaula izliekumi pasliktina asins apgādi, uz asinsvadiem, muskuļiem un kauliem veidojas nepareizs spiediens.
  • Mugurkaula izliekumus var koriģēt, regulāri vingrojot.



Autore: Raisa Tarnopoļska