Jauni nodarbību veidi
    Kopš kalanētika veiksmīgi iekarojusi pasauli, šī sistēma mainās un pārveidojas. No atsevišķām kalanētikas programmām veidojas jaunas apakšprogrammas, piemēram, "Vesela mugura". Šāda nosaukuma nodarbībās ietilpst ne vien klasiskie kalanētikas vingrinājumi, bet arī jogas elementi, speciāli elpošanas vingrinājumi, kas orientēti uz muguras atveseļošanu. Tajā veltīta uzmanība nevis spēka attīstībai, bet vairāk - mugurkaula atslodzei un atbrīvošanai no mehāniska sasprindzinājuma.

    Vairākas nodarbības atrodas uz robežas starp kalanētiku, Pilates un jogu, piemēram, Body Balance. Arī šeit kustības pavada elpošanas vingrinājumi, tajā pašā laikā, pateicoties izometriskai pozas noturēšanai, tiek nostiprināti arī ķermeņa muskuļi.

    Slowly & Strong nodarbības veidojušās rietumos, bet arī pie mums ir ļoti pieprasītas. Šeit ļoti lēnā tempā, lēnas mūzikas pavadījumā kopā ar pareizu elpošanu tiek izstrādāti muskuļi. Galvenais uzdevums - muskuļu nostiprināšana. Lai gan šajās nodarbībās nepārprotami tiek trenēts spēks, daudzējādā ziņā tās sasaucas ar kalanētiku.

    Fitnesa joga [Fitness Yoga]. Šis virziens ir izveidojies, pateicoties cilvēku aizņemtībai un steigai, jo mums nav laika iedziļināties austrumu filozofijā, taču mēs labprāt izmantojam jogas praktiskos paņēmienus. Fitnesa jogai ir visdažādākie virzieni, un pēc daudziem patiešām ir liels pieprasījums. Piemēram, ir speciāls virziens bērniem - Yoga Kids, kas veiksmīgi palīdz atveseļošanās periodam. Ir pilnīgi dabiski, ka bērni nespēj izpildīt kādus īpašus vingrojumus, kas vajadzīgi veselības nostiprināšanai. Šajā vecumā bērni kustas prieka pēc, nevis tāpēc, ka tas būtu labi. Viņiem patīk dejot, nodarboties ar cīņu veidiem, rotaļāties. Yoga Kids ņem vērā šā vecuma īpatnības - enerģijas daudzumu un bagātīgo izdomu - un apvieno to kopējā programmā. Piemēram, bērniem jāiedomājas, kā šalc koki, jūra, kā pūš mierīgs vējiņš, un caur kustībām, vingrinājumiem jāizlaiž cauri enerģijas plūsma. Pēc Yoga Kids ir pieprasījums, taču tā vēl nav īpaši populāra.

    Yoga Vinjasa Krama. Lai saprastu, kas ir Fitness Yoga, mums ir jāiedomājas ābece, kurā ir burti un skaņas. Jogas nodarbībās cilvēki apgūst, kā šie burti tiek attēloti un kā tos izrunā, viņi it kā veido vārdus no Fitness Yoga burtiem. Citiem vārdiem, iepriekš apgūstot jogas vingrinājumus, viņi iemācās pārvaldīt savu ķermeni - izpildot kustības, izsaka vārdus. Bet vēl labāk to salīdzināt ar dziesmu. Vingrojot cilvēks it kā izdzied dziesmu ar vārdiem, kas viņam ir labi saprotami. Fitnesa valodā runājot, tā ir plūstoša kompozīcijas izpildīšana noteiktas mūzikas pavadībā.

    Šāda veida vingrojumi palīdz psiholoģiski atbrīvoties un sasniegt cita līmeņa, daudz augstāku, attīstību un estētisku baudījumu. Fitnesa joga nav domāta iesācējiem, taču fitness attīstās un pielāgojas pieprasījumam.

    Ļoti interesants jogas virziens ir Yoga Stretching Therapy. Nodarbībā tiek izmantoti vairāki jogas elementi - kustības un elpošana - un stiepšanās vingrinājumi. Varētu sacīt, ka šajās nodarbībās tiek uzlabotas muskuļu mehāniskās īpašības - lai tie kļūtu mīkstāki, elastīgāki, vieglāk sarautos un cilvēkam būtu vieglāk kustēties. Jogas terapija ir ļoti attīstīta rietumos. Tai ir liela nākotne, jo spēka klašu ir daudz, patlaban ļoti daudz notiek Body Bike nodarbību, nodarbības kardioklasēs, bet cilvēkam ir nepieciešamas vēl arī tādas nodarbības, kas ļautu ķermenim sasniegt harmoniju.

    Cigun. Šīs klases nodarbības ietver daļu no ķīniešu pasaules redzējuma mācības ušu. Tā ir elpošanas vingrošana, kas ļoti pietuvināta īstām ķīniešu kustībām. Šī klase paredzēta īpašai cilvēku kategorijai. Tā nav domāta jauniem, spēcīgiem, veseliem cilvēkiem, kas grib aktīvi kustēties. Drīzāk cilvēkiem, kas meklē harmoniju, bet kuru kustību iespējas ir ierobežotas. Viņi grib apzinīgi, koncentrēti, ieklausoties sevī un saskaņā ar savu iekšējo pasauli strādāt arī ar savu ķermeni, un Cigun sniedz šādu iespēju.

    Nodarbības ir organizētas nedaudz atšķirīgi, ne tā kā citās fitnesa klasēs. Vispirms notiek lekcijas, kur speciālisti stāsta par pasaules iedalījumu, skaidro jēdzienu un jaņ nozīmi, kas ir sievišķā un vīrišķā sākums, pretpolu cīņa un pasaules pamats. Būtība - jebkurā sociālajā sfērā ir pretdarbība: diena un nakts, ziema un vasara, vīrietis un sieviete, gaisma un tumsa. Līdzīgi strādā arī cilvēka organisms - tas var būt gan spēkpilns, gan izsīcis un iztukšots. Lai koncentrētu un ģenerētu spēku un, kā saka Cigun speciālisti, lai uzlādētu sevi ar kosmisko enerģiju, var izmantot noteiktus mehānismus. Tie ir saistīti ar pareizu elpošanu, lēnām, kontrolētām kustībām un pareizi virzītu apziņas plūsmu. Treneris dod īsus, konkrētus norādījumus, kas jādara, un cilvēks soli pa solītim apgūst zināšānas, kā ietekmēt savu personīgo veselību.

    Spēkpilnam, enerģiskam cilvēkam to varbūt ir grūti pieņemt, bet tiem, kuriem kādu slimību, traumu vai vienkārši dzīves garuma dēļ nav piemērotas aktīvas nodarbības, taču ir vajadzība pēc papildu lādiņa, Cigun nodarbības ļoti palīdz.

    Body Bike. Latvijā šo specifisko fitnesa veidu pazīst kā veloaerobiku, bet tam ir arī citi nosaukumi, piemēram, Spinning, Cycling. Tas ir saistīts ar valsti, kurā strādā treneris, jeb to, kā attiecīgajā valstī sauc velosipēdu - tieši tā dēvē arī veloaerobiku.

    Body Bike ir nodarbības, kas notiek uz velotrenažieriem. Iedomājieties zāli, kur novietoti 30-50 velotrenažieri. Trenera trenažieris atrodas uz paaugstinājuma un ir vērsts ar priekšpusi pret pārējiem. Miksējot muzikālo pavadījumu, kas atšķiras ar tempu, treneris mikrofonā sniedz norādījumus, kādas kustības jāizpilda.

    Kā ikvienam fitnesa veidam, arī veloaerobikai ir noteiktas pamatkustības, kuras apgūstot un dažādi kombinējot tiek veidota programma. Taču pamatkustību ir ļoti maz, tāpēc cilvēks tās ātri apgūst un jūtas ļoti komfortabli. Turklāt treneris katru kustību parāda un komentē. Pateicoties mūzikas pavadījumam, treniņš nav monotons, kā tas būtu, ja vajadzētu vienkārši mīt pedāļus.

    Apmeklējot veloaerobikas nodarbības, ir svarīgi sagatavoties. Pirmkārt, ir nepieciešams speciāls tērps - īsas, pieguļošas bikses ar specifisku polsterējumu, kas ļautu 60 minūtes sēdēt uz sēdekļa un neizjust diskomfortu [var iegādāties arī speciālu sēdekli ar īpašas želejas pildījumu]. Otrkārt, ir jānodrošinās ar dzērienu [velotrenažierim ir speciāls nodalījums, kur to novietot], jo treniņš ir saistīts ar lielu šķidruma zudumu un kaloriju patēriņu. Treškārt, jāņem līdzi neliels dvielītis vai papīra salvetes, lai noslaucītu sviedrus, jo nodarbības laikā cilvēks spēcīgi svīst.

    Kam ir piemērota veloaerobika? Ikvienam, bet vispirms - cilvēkiem ar mugurkaula un locītavu problēmām, jo nodarbībās nav vertikālās slodzes. Mainīgā tempā minot pedāļus, tiek spēcīgi trenēta sirds, elpošanas sistēma, uzlabota plaušu darbība, asinsvadu elastība, taču ļoti saudzētas locītavas. Šajās nodarbībās, ļoti ātri zaudē lieko svaru. Turklāt nodarbība ir interesanta, jo programma mainās - jūs varat imitēt braucienu kalnā, izvēlēties "kalna" augstumu, stāvumu un tādējādi nodrošināt sev pieņemamāko slodzi. Par šo iespēju, starp citu, jāpateicas nodarbību autoram, sportistam Džonam Goldbergam, kurš, beidzot sporta gaitas, izstrādāja treniņiem izmantojamu velotrenažieru modeli. Tas nebija viegls uzdevums, jo trenažierim bija jābūt vieglam, izturīgam, ātri un vairāk reizes pārveidojamam: ar maināmu sēdekļa un stūres augstumu.

    Veloaerobika ir izturības treniņš - šajās nodarbībās netiek atsevišķi vingrināti ne kāju, ne roku, ne muguras, ne vēdera muskuļi, tāpēc papildus būtu būtu jāapmeklē kalanētika vai spēka klases nodarbības. Bet tā ir lieliska iespēja atbrīvoties no spriedzes, no noguruma un arī no liekajiem kilogramiem.



    Autore: Raisa Tarnopoļska