Deju aerobika
    No visiem fitnesa virzieniem pirmā attīstījās deju aerobika, un tas ir loģiski, jo nekas cits, izņemot dejas, pasaulē nav bijis tik plaši pazīstams un pieejams. Salīdzinot deju aerobiku ar klasisko aerobiku, pirmajai ir sarežģītāka horeogrāfija, bez septiņiem klasiskās aerobikas pamatelementiem programmā tiek izmantoti arī deju soļi un skan konkrētajām deju kustībām atbilstoša mūzika. Deju aerobikas nosaukumi norāda, kādā ritmā noritēs nodarbība. Septiņdesmitajos gados, kad skanēja disko mūzika, kustības tika pielāgotas disko ritmiem, rokenrola ērā - rokenrola ritmiem utt. Rokenrols ir aizraujoša un arī mūsdienās populāra deja, kuras pirmssākumi meklējami pagājušā gadsmita 20.-30. gadu Amerikā. Šī deja allaž, piesaista ar savu dinamisko, enerģijas pārpilno kustību izpildi. Kāda mūzika ir modē, tāda ir arī deju aerobika, bet ir arī deju klases, kas atkal atgūst popularitāti. Viena no tādām ir Boogie Woogie, kuras ritmā kājas pašas sāk kustēties!

    Līdzās modernajai mūzikai vienmēr pastāvējušas arī klasiskas vērtības, piemēram, balets, no kā fitnesā attīstījies tāds virziens kā Body ballet.

    Body Ballet - nodarbības, kuras iemācīsieties pārvaldīt savu ķermeni, iegūsiet slaidu un trenētu augumu, staltu stāju, attīstīsiet muzikalitāti un kustību koordināciju. Programmā: pareizas stājas veidošana, klasiskā baleta pamati, horeogrāfiskas miniatūras. Body Ballet izkopj un nodarbina visus ķermeņa muskuļus ar baleta paņēmieniem. Mūzikai šajā nodarbībā nav nozīmes, tā netiek piemeklēta pēc žanra vai gaumes, bet gan pēc tempa. Parasti tā ir ļoti lēna un mierīga, lai vairākas reizes varētu precīzi atkārtot un izkopt katru kustību.

    Body Ballet ir populārs vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, klasiskajam baletam ir ļoti spēcīga skola - gadu desmitos izstrādāta perfekta sistēma, kā šo mākslu apgūt. Otrkārt, ir pierādīta baleta pozitīvā ietekme uz cilvēka stāju un kustībām, tāpēc baleta elementus apgūst ne tikai balerīnas, bet arī profesionālas sportistes un mākslas vingrotājas. Turklāt šis deju virziens ir ļoti graciozs. Tas ir kā svaiga gaisa plūsma, neviltots baudījums ķermenim un dvēselei. Klasiskā mūzika, kuras pavadījumā noris nodarbības, bagātina ar pozitīvām emocijām, atjauno enerģiju, dodot iespēju cilvēkam atpūsties psiholoģiski.

    Tikpat pieprasīti deju aerobikā ir arī citi virzieni, piemēram, Funky. Šīs nodarbības notiek repa mūzikas ritmos, un vislielāko piekrišanu tās iemantojušas pusaudžu vidū, kuriem tuvs ir reps. Funky ir deju klase, kas ietver ļoti asas kustības ar sarežģītu horeogrāfiju, tāpēc arī šo klasi iecienījuši jaunieši.

    Hip-Hop. Ja apmeklēsiet šāda nosaukuma deju aerobiku, rēķinieties, ka vajadzēs lēnas mūzikas pavadījumā izpildīt ļoti ātrus palēcienus. Hip-Hop sastāv no vieniem vienīgiem palēcieniem, tāpēc šo klasi ir iecienījuši pusaudži, kuriem patīk lēkāt. Nereti sporta klubos to tā arī sauc - par pusaudžu stundu.

    Ļoti populārs deju aerobikas virziens ir Belly Dance jeb vēderdejas. Tas izskaidrojams ar to, ka ir radušies atbilstoši apstākļi: attīstījies tūrisms, cilvēkiem ir iespējas apmeklēt Apvienotos Arābu Emirātus, Turciju, Tuvo Austrumu zemes, kur atpūta saistīta ar piedalīšanos dažādos deju svētkos. Otrs nozīmīgs faktors - nemierīgās situācijas un kara darbības dēļ Tuvo Austrumu zemes vēl papildus piesaistījušas uzmanību. Patiesībā viss, kas saistīts ar šo reģionu, izraisa lielu interesi. Belly Dance būtībā ir harēma deja, ko austrumu zemēs izmanto tūristu piesaistīšanai. Šis deju aerobikas virziens ir populārs ne vien tāpēc, ka visas jaunās vēsmas sākumā izraisa lielu piekrišanu, bet arī tāpēc, ka patlaban klubu piedāvājumā nav citu tik sievišķīgu, romantisku, austrumniecisku kustību nodarbību. Ar aerobiku var nodarboties gan vīrieši, gan sievietes, bet Belly Dance domāts tikai un vienīgi sievietēm. Šeit dominē sievišķīgas, maigas, plūstošas kustības, skan specifiska mūzika un sieviete ar savām atbrīvotajām kustībām šo noskaņu vēl akcentē. Nodarbība rada labsajūtu gan tiem, kas to vēro, gan arī tiem, kas ar to nodarbojas. Turklāt vēderdejas nodrošina ļoti labu fizisko slodzi, jo, neraugoties uz to, ka kustības ir atbrīvotas, dejojot tiek pamatīgi noslogoti vēdera muskuļi un mugura - ir nemitīgi jātur pareiza stāja un muskuļi jāsasprindzina. Patiesībā katra ķermeņa daļa tiek trenēta atsevišķi. Ļoti liela slodze ir kājām - lai gan deju soļiem nav plašas kustību amplitūdas un, tos izpildot, sieviete īpaši nepārvietojas, kāju muskuļiem jāiztur nepārtraukta izometriskā slodze. Jāpiebilst, ka tās vēderdeju nodarbības, kas nav domātas priekšnesumiem, bet veselības nostiprināšānai, tiek veidotas tieši tāpat kā jebkuras citas organizētās aerobikas nodarbības - tajās ietilpst gan iesildīšanās, gan vingrojumu pamatdaļa, gan arī stiepšanās nodarbības noslēgumā. Ja nepieciešams, iespējama arī nogurušo muskuļu papildu nostiprināšana.

    Nodarbībām nepieciešams arī īpašs tērps. Atšķirībā no aerobikas, kur visi vingro ērtos trikotāžas sporta tērpos un sievietēm ir tieši tādi paši T krekli un šorti kā vīriešiem [ja nu vienīgi citā krāsā], Belly Dance nodarbībās sievietes ietērpjas skaistos, spīdumiem izšūtos topos, kas kustību laikā zvīļo un akcentē kustību skaistumu. Tas ir ļoti svarīgi, jo ikviena sieviete šajās nodarbībās var justies skaista un gracioza. Turklāt vēderdejām nav svarīga ļoti atlētiska figūra. Gluži otrādi - jo apaļīgāks ir vēderiņš, sievišķīgāki gurni, jo ātrāk sieviete aptver kustību specifiku. Starp citu, aerobikas festivāli uzskatāmi parāda, ka labāk vēderdejas padodas tieši apaļīgām sievietēm. Kalsnu, stiegrainu dāmu izpildījumā šī deja ne tuvu nav tik efektīga!

    Kam piemērota deju aerobika?

    Lai trenētos deju aerobikā, nepieciešama ļoti labi attīstīta kustību koordinācija. Ja jums prieku sagādā asas, straujas, sarežģītas kustības, patīk ne vien fiziska slodze, bet arī sarežģīta horeogrāfija, tad deju aerobika būs īsteni piemērota. Vienīgi - jāizvēlas atbilstošais virziens. Klubi mēdz piedāvāt arī tādas deju aerobikas nodarbības, kurās vienā treniņā ietverti vairāku deju soļi, piemēram, apvienotas gan klasiskajām, gan latīņamerikas dejām atbilstošas kustības. Šī klase piemērota cilvēkiem, kuri nevēlas pievērsties tikai vienam deju virzienam un kuriem viss šķiet interesants. Treneris var organizēt nodarbības tā, lai vienu mēnesi izmantotu, piemēram, Funky elementus, otrajā mēnesī - latīņamerikas deju elementus, nākamajās nodarbībās - Hip-Hop vai kādus citus deju soļus. Šādas nodarbības sauc par Jam [sajaukumu].

    Tieši tāpēc katrā klubā deju aerobika var nedaudz atšķirties. Treneri var improvizēt, un nodarbībās var būt ietverti arī dažādu citu žanru deju soļi, piemēram, programma var būt veidota atbilstoši tautas deju mūzikai. Šīs nodarbības nebūs izceltas kā atsevišķa deju klase. Tādējādi treneris var iepriecināt savu grupu, variējot slodzi un dažādojot nodarbības.

    Ko jūs iegūsiet no deju aerobikas?

    Deju aerobika ietilpst kardioklasē, šajos treniņos galvenokārt tiek trenēta sirds, asinsvadu un elpošanas sistēma. Dejojot un kustoties cilvēkam paplašinās asinsvadi, sirds pastiprināti sūknē asinis, bet muskuļi kas kustību laikā maina garumu, saspiež venozos asinsvadus un liek atgriezties asinīm atpakaļ sirdī. Pastiprināti strādā plaušas, jo kustības kā ķīmisku procesu radīts rezultāts ir iespējamas tikai tad, ja organisms tiek apgādāts ar skābekli [tēlaini izsakoties, skābeklis ir kā sērkociņš, kas piešķiļ uguni - atbrīvo enerģiju]. Jo vairāk cilvēks kustas, jo vairāk skābekļa viņam ir vajadzīgs.
    • Jums nostiprināsies un kļūs elastīgāki asinsvadi, jo tiem ir pakāpeniski jāpielāgojas palielinātajai asins plūsmai.
    • Trenēsies un palielināsies plaušu apjoms.
    • Jūs iegūsiet papildu izturību, jo kardioslodze uzlabo organisma kopējo izturības līmeni.

    Svarīgi!
    Deju aerobikā nav spēka vingrinājumu - tie jāieplāno citās nodarbībās, taču tāpat kā jebkurā aerobikas treniņa noslēgumā ir stiepšanās vingrinājumi.

    Ikvienam cilvēkam kardioslodze ir absolūti nepieciešama. To nodrošina ātra iešana, skriešana, peldēšana, slēpošana, slidošana un dejas.



    Autore: Raisa Tarnopoļska